Ó, hát nem elérkeztünk ehhez a nagyszerű könyvhöz is? Pár héttel ezelőtt már tettem rá utalást, hogy mekkora sokként éltem meg ennek a regénynek az elolvasását, de most megpróbálom pontosabban szavakba önteni a gondolataimat erről a ****-ról. Szubjektív és rövid kritika következik. Kezdem a pozitívumokkal: bár itt is majdnem dettó ugyanarról van szó, mint a Randevú a Rámával esetében (tehát egy mesterségesen létrehozott világ/bolygó felderítéséről), de még így is elég érdekes az elképzelés; azok számára is tartalmaz újsütetű megközelítéseket, akik már ismerik a Rámát (ami egyébként a Gyűrűvilág után íródott, ezt el kell ismerni, viszont jóval a GYV előtt adták ki magyar nyelven). Viszont mindezt annyi érthetetlen és totál felesleges áltudományossággal túlbonyolítva prezentálja az író, hogy egyszerűen élvezhetetlenné teszi a regényt (vagy csak tökéletesen elrontották a fordítást, én nem is tudom). A szereplők leginkább idegesítőek, egyszerűen nincs közöttük egy sem, aki miatt érdemes végigkövetni az eseményeket, egy-egy jobb pillanatukban képesek csak olyan tettre vagy gondolatra, ami feledteti az olvasóval az irántuk érzett ellenszenvet; mindent összevetve katasztrofálisak. Magán a Gyűrűvilágon játszódó cselekmény elég „hétköznapi” SF, nem sok izgalmat tartogat, a könyv pedig nincsen tisztességesen befejezve, de ez már nem is róttam fel negatívumként – egész egyszerűen annyira örültem, hogy végre végeztem vele, hogy ezen már fel sem húztam magamat. Hugo és Nebula díjat is kapott, de ez ne tévesszen meg senkit, nem csak a gagyi könyveknek osztogatják ezeket, többek között Az ember a fellegvárban, a Dűne és a Végjáték is kiérdemelte a Hugot, csak hogy párat említsek. Kárpótolnak bennünket a borítók? Nem kimondottan.
Larry Niven: Gyűrűvilág
2011.03.26. 09:56 | fkristof | 1 komment
Címkék: sci fi tudományos fantasztikus könyvborító sf larry niven gyűrűvilág
A bejegyzés trackback címe:
https://tufabor.blog.hu/api/trackback/id/tr182772565
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
acélpatkány · http://acelpatkany.blogspot.com/ 2011.03.27. 00:27:29
Na azért csillagos könyvnek nem nevezném. Tény, nincs egy kategóriában a felsorolt díjas regényekkel, de attól még érdekes történet. Niven mindig is szeretett tudományos (vagy annak látszó) szövegekkel bolondítani minket, de nem is ezért szeretjük. Hanem a Pierson bábosokért, a kzinekért, a novelláiban szereplő őrültebbnél őrültebb fickókért és lényekért. Sajnos a Gyűrűvilág túl egysíkú ezekhez képest. De én azért elvoltam vele.
kommentek