Lehet, hogy én vagyok tájékozatlan, de asszem egy kezemen meg tudnám számolni, hogy hányszor találkoztam tisztességesen összehozott könyvklubos (értsd: Magyar Könyvklub-os) borítóval, pedig amúgy a stapabíró keménykötésük miatt szeretem a könyveiket. Tiszta szerencse, hogy nem borító alapján választok könyveket, mert ennyi erővel a Sztrugackij testvérek könyvét is visszakézből vághattam volna az antikvárius arcába - de mivel a Szrugackij bratyókat senkinek sem kell bemutatnom, akik ezeket a sorokat olvassák, ezért azt sem kell különösebben megmagyaráznom, hogy miért döntöttem mégis a kötet beszerzése mellett. Előre kell bocsátanom, hogy A kárhozott város nekem nagyon tetszett, méghozzá annyira, hogy nem is elsősorban a tudományos-fantasztikus könyvek, hanem a fajsúlyos, filozofikus szépirodalmi művek közé sorolnám. A regényt igen komor hangulat jellemzi, világa, az ismeretlenek által létrehozott Város pedig ehhez mérten sötét, mocskos és elszomorító. Lakosai az ún. Kísérlet résztvevői: különböző időkből és helyszínekről átemelt önkéntesek, akik a jobb élet reményében választották azt, hogy egy ismeretlen célú és kimenetelű kísérletben vegyenek részt, de szépen lassan (nyilvánvalóan emberi mivoltukból kifolyólag) újra és újra beleesnek ugyanazokba a emberi, ideológiai és társadalmi csapdákba, amikről úgy gondolták, hogy végleg maguk mögött hagytak. A fasizmus és kommunizmus eszméinek és berendezkedésének kritikája gyakorlatilag minden oldalon tetten érhető a regényben, nyilván ez is volt a megírásának célja, vagyis egy igen erős rendszer és társadalomkritika. Azért is mertem azt írni, hogy szépirodalmi mű, mert én például Szolzsenyicin, Salamov vagy Vojnovics hasonlóan kritikus hangvételű alkotásaival rokonítanám ezt a könyvet. Érdemesnek tartom az elolvasásra, talán még lesz benne olyan gondolat is, amit még nem fogalmaztatok meg magatokban, de azért ott lapult az agyatok mélyén. Egyértelmű, hogy nem kell ahhoz kommunizmusban élni, hogy szarul menjenek a dolgok és az ember elkezdjen gondolkozni azon, hogy kik és milyen szándékkal irányítják a életét. Isten hozott a Kísérletben!
A.és B. Sztrugackij: A kárhozott város
2011.11.17. 11:16 | fkristof | 2 komment
Címkék: sci fi tudományos fantasztikus könyvborító sf sztrugackij
A bejegyzés trackback címe:
https://tufabor.blog.hu/api/trackback/id/tr513389350
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
besucher 2011.11.17. 19:18:34
A Magyar Könyvklub számomra valahogy nagyon ellenszenves társaság. Ha jól hallottam, 1-2 éve csődbe is mentek.
fkristof 2011.11.18. 12:49:30
@besucher: Nekem semmi bajom velük, voltak tök jó sorozataik, pl. a híres háborús regények vagy a Stephen King könyvek (bár hajlamosak voltak széthullani), sőt még sci-fi vonalon is megmozdultak, lásd ezt a bejegyzést, de voltak nekik regényeik Lemtől is, sőt azoknak még igényes borítóval is ellátták (az átlagos könyvklubosokhoz viszonyítva). De a MK-os borítók nem kis hányada nagyon összecsapott.
kommentek