A hét első felét Berlinben töltöttem. A kisvárosi magyar gyerek szemüvegén keresztül nézve maga volt a megtestesült jövő – tudományos fantasztikum, hihetetlen mennyiségű anyag- és erőforrás kiaknázásával megalkotott monumentális nagyváros, ahol a rég- és a közelmúlt épp annyira képviselteti magát, mint a XXI. század. Még hogy Európa itt épül nálunk, ne nevettessenek már! De komolyan…Nem akarok politizálni, meg okoskodni, ujjal mutogatni, de aki csak egyszer is elvetődik egy ekkora városba, annak merem állítani, hogy menten kinyílik a csipája, egyszersmind valószínűleg el is szomorodik, hogy alig 12 óra autókázás után megint visszasüllyedhet a magyar valóság mocsarába. Legalábbis ez a külcsín, gondolom ott se minden fenékig tejfel, de ez a kis kirándulás azért egy elég durva sokk volt számomra. Azért megérte.
Berlini túrám arra ihletett, hogy az eheti bejegyzés Thea von Harbou Metropolisz című munkájának borítóit ismertesse meg veletek. A könyv szerintem egy forgatókönyvből írt irodalmi mű lehet, habár egyértelműen nem tudtam kideríteni, hogy mi született meg előbb: a világhírű filmalkotás forgatókönyve vagy ez a regény. Mikor a Metropoliszról szó esik, akkor természetesen minden tájékozott embernek a húszas években Berlinben alkotó Fritz Lang (közelmúltban felújított) némafilmje jut eszébe és talán nem is gondol rá, hogy könyv alakban is hozzáférhető a történet. Nos, hozzáférhető, magyarul is megjelent és nem is rossz; ajánlom azoknak, akik szeretik a kissé sötét, gótikus hangulatú alkotásokat. Mellesleg – hasonlóan A nyolcadik utas a halálhoz, bár ott asszem ezt nem említettem – a regény sokat segít abban, hogy az ember megértse magát a film cselekményét és a szereplőket.
A borítókat követően Michael W. Kaluta könyvillusztrációit tekinthetitek meg. Nem igazán képregény, ezért nem tettem külön galériába, viszont nagyon ott van a szeren. Aki kedvet kapott még több metropoliszos képhez, az guglizzon rá a filmplakátokra és dvd borítókra is, mert egy igen hangulatos világba nyerhet betekintést.
kommentek