Hát elérkezett ez a pillanat is: a sci-fi gigantikus alakjának, Isaac Asimovnak egyik legnépszerűbb novellagyűjteményét vesszük szemügyre, elsősorban persze a borítók szempontjából. Előtte azonban egy kis ismétlés azok számára, akik nem nyomják fejből ama bizonyos három alap törvényt (bár a könyv összes történetében - és még hatezer másik Asimov műben is - a szánkba rágják):
- A robotnak nem szabad kárt okoznia emberi lényben, vagy tétlenül tűrnie, hogy emberi lény bármilyen kárt szenvedjen.
- A robot engedelmeskedni tartozik az emberi lények utasításainak, kivéve, ha ezek az utasítások az első törvény előírásaiba ütköznének.
- A robot tartozik saját védelméről gondoskodni, amennyiben ez nem ütközik az első vagy második törvény bármelyikének előírásaiba.
Később ezek a törvények aztán kiegészültek a 0. törvénnyel, meg lettek belőle módosított törvények, meg Kalibán, de ezek a most tárgyalt mű idején asszem még nem léteztek. Talán az is közismert tény, hogy magát a robotika szót is Asimov találta ki, ámbár eleinte ezzel ő nem is volt tisztában. Az Én, a robot című könyvben kilenc történetet olvashatunk, amelynek mindegyike más szempontból igyekszik "próbára tenni" a robotika három törvényét, s nem mellesleg elgondolkoztató, szórakoztató módon.
Számomra Asimov neve (ha nem is kizárólagosan persze, de) egyet jelent a tudományos fantasztikus irodalommal, nem is tudom hány könyvét olvastam már és többé-kevésbbé tetszettek is. Nem mondom, hogy az évezred írója, meg ilyesmi, de szerintem nagyon is sokat tett le az SF asztalára - és ezt úgy állítom, hogy az igazából tudományos munkái közül egyet sem olvastam, pedig állítólag azok még a nagyon alapos munkák...csakhát már csöppet távol esnek az érdeklődési körömtől. Az biztos, hogy szándékom szerint jó párszor fogok még posztolni Asimov regényről, de persze csak csepegtetve - a világért sem akarnám, hogy bárki is csömört kapjon a sok csillagos, űrhajós, pléhpofás fedlap miatt.
A mostani bejegyzés különösen alkalmas viszont a nyelvleckére, hiszen hamar elsajátíthatjuk az 'én' személyes névmást kb. 15 nyelven :D
Végezetül tekintsük/hallgassuk meg együtt a debreceni Metánbusz együttes (a tagok szerint kiváló, mások szerint éppcsak hallgatható) szerzeményét, amely az enyhén módosított három törvényt mutatja be egy önmagát marcangoló emberszabású robot sztoriján keresztül.
kommentek