most olvasom

 

kommentek

+ könyvjelzőnek

Könyvjelzőhöz hozzáadás!

Népszámlálás

Visszatérő olvasóm vagy?
Igen !
Én is!
42
  
pollcode.com free polls

Naptár

május 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Címkék

alapítvány (1) alfa hold (1) alfred bester (3) alien (3) anachronox (2) andre norton (1) apokalipszis (1) arthur c clarke (6) asimov (4) átjáró (3) a e van vogt (4) a feny ura (1) a lathatatlan ember (1) a sci fi mesterei (6) a sötétség balkeze (1) a város (1) beljajev (4) bioshock (1) c.s.lewis (1) clifford d simak (2) cyril m kornbluth (2) dark fantasy (1) donovan agya (1) douglas adams (2) douglas coupland (1) dűne (5) égi esztega (1) fantasztikus (1) farenheit (1) frankenstein (1) frank herbert (8) frederik pohl (8) fritz leiber (1) galaktika (1) gbk (23) george orwell (1) gyűrűvilág (1) harrison (3) heinlein (2) herbert george wells (3) horror (3) hozsánna néked leibowitz (1) isaac asimov (9) jack london (2) jack vance (1) jevgenyij zamjatyin (1) joe hill (2) john wyndham (2) jövőlátó ember (1) képregény (13) kipling (1) könyvborító (210) kossuth fantasztikus sorozat (13) kozmikus főnyeremény (1) kozmosz (4) különös históriák (4) kurt vonnegut (3) larry niven (1) logan futása (2) lovecraft (1) metánbusz (2) metró (3) metropolisz (1) michael crichton (4) mordecai roshwald (1) mzb (1) néked (1) philip k dick (7) pierre barbet (2) pierre boulle (1) ray bradbury (1) robert sheckley (3) robert silverberg (3) robot (1) robotváros (6) roger zelazny (1) rozsdamentes acélpatkány (2) sci fi (204) sf (205) stanislaw lem (8) státuscivilizáció (1) stephen king (3) szimulátor (1) sztrugackij (4) technicolor időgép (1) tigris (1) tigris! tigris! (2) top100 (1) transz (1) triffidek (1) tudományos (1) tudományos fantasztikus (205) ursula k leguin (3) vándor (1) venus (1) világok harca (1) walter m miller jr (1) william gibson (1) zsoldos péter (3) Címkefelhő

Isaac Asimov: Fantasztikus utazás

2012.10.09. 12:19 | fkristof | Szólj hozzá!

Share |
Címkék: sci fi tudományos fantasztikus könyvborító isaac asimov sf

A velem egykorú “ifjú titánok” minden bizonnyal emlékeznek gyermekkorunk egyik remek rajzfilm sorozatára, a királyi tévén bemutatott Egyszer volt, hol nem volt az Élet-re (ha jól tudom, azóta dvdn is megjelent, úgyhogy elvileg a fiatalabbak is megismerhetik ezt a jó kis francia ismeretterjesztő sorozatot). Akkoriban még mókásnak tűnt az emberi test labirintusa, megannyi kalanddal teli világnak, ahol a kis járműveikkel száguldozó “rendőrök” rendszerint ellátták a gonosz vírusok, bacilusok baját, senki nem adta be a kulcsot rákban, nem kapott szívrohamot vagy agyérgörcsöt, ugyan nem emlékszem, de szerintem a szív katéterezés meg a csontvelő-átültetés sem igen szerepelt a részek között. Hát igen, húsz évvel ezelőtt gondtalannak tűnt az élet, nem gondolta senki sem, hogy a testünk egy időzített bombához hasonlatos, ahol szép csendben burjánzanak a legkülönbözőbb szarságok, hogy aztán egyik napról a másikra okozzanak nekünk és családtagjainknak nem várt meglepetéseket. A hosszú és veszélyes műtétekkel szembesülve felmerül az emberben a gondolat: milyen frankó lenne, ha mondjuk nanorobotokat lehetne küldeni a szervezetbe, amik aztán belülről reparálnák a leharcolt, megrongálódott “alkatrészeket”. A bevezető alapján nem nehéz kitalálni, hogy miről is szól Asimov története: egy kalandos utazásról, ami az emberi testben zajik le. Itt ugyan nem nanorobotokról szól a fáma, hanem egy tengeralattjáróról és annak legénységéről, akiket a tudós bácsik mikroszkópikus méretűre zsugorítanak össze, hogy aztán a beteg szervezetébe juttatva eljussanak egy elpusztítandó vérrögig. Persze nem mennek olyan egyszerűen a dolgok, ahogy azt az elején elképzelik, ráadásul a kis mentőcsapat a szabotázs mellett (ugyanis a hátteret egy hidegháborús kémtörténet szolgáltatja) nem is egy hagyományos ellenféllel néz szembe, hanem a test védelmi mechanizmusaival. Összességében véve szórakoztató könyvről van szó, ami így elsőre banálisnak tűnhet (pláne, hogy az Egyszer volt... meséhez hasonlítottam), de meglepő módon mégis csak jó. Valljuk be: Asimovtól azért nem is várunk kevesebbet :) Ha minden igaz, a Fantasztikus utazás mint regény egy kalandfilm forgatókönyve alapján készült el - én ugyan nem láttam a filmet, bár biztos érdekes volt - de mivel Asimov valamiért elégedetlen volt az eredménnyel, 1987-ben - immár saját szája íze szerint - megírta annak egy átdolgozott verzióját, ami az igen fantáziadús Fantasztikus utazás 2. címet viseli. Nemsokára arra is sort kerítek, mert az első egyáltalán nem vette el a kedvemet egy újabb testen belüli túrától.

zorch_1.jpg



Bírtam-e a könyvet?: (4/5)
Értékeld a könyvet!: (0/5)

A bejegyzés trackback címe:

https://tufabor.blog.hu/api/trackback/id/tr354828483

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása